Biologia szrotówka kasztanowcowiaczka
 
Zimuje w postaci poczwarek, w kokonach wykonanych przez gąsienice, znajdujących się w opadłych liściach ( w 10 dkg. ściółki może znajdować się 700 sztuk poczwarek ). Poczwarki tolerują temperaturę do -230C. Pod koniec kwietnia lub na początku maja następuje wylot motyli z zimujących poczwarek. Masowy lot oraz składanie jaj trwa przez dwa tygodnie. Jaja składane są w pobliżu nerwów liści, w liczbie 300 sztuk/1 liść( jedna samica składa jednorazowo 40-50 jaj). Początkowo jaja składane są w dolnej części korony drzewa, następnie w obrębie całej. Rozwój jaj trwa 2-3 dni. Największego spustoszenia dokonują larwy. Larwy żerują - uszkadzając liście
- przez około 3-4 tygodnie, przechodzą pięć stadiów rozwojowych. Początkowo uszkodzenia są wydłużone, potem okrągłe, następnie prostokątne i często ze sobą połączone. Wylot motyli II i III ( czasami i IV ) pokolenia odbywa się w drugiej dekadzie czerwca i na początku sierpnia. Po wylocie motyle siadają na pniach ( 40 osobników/100cm2 ). W ciągu roku w Polsce występują trzy pokolenia szrotówka. Brązowozłociste motyle z białymi prążkami długości 2,8 - 3,8 mm, przenoszone są przez prądy powietrza, przez środki transportu. Naukowcy oceniają, że rocznie szkodnik pokonuje około 100 km.
Objawy żerowania szrotówka: liście kasztanowców zaatakowanych przez szrotówka brązowieją i przedwcześnie opadają. Na jednym liściu może być około 300 min. Pierwsze uszkodzenia pojawiają się na liściach w połowie maja - liście opadają już w lipcu, całkowite zniszczenie liści powodują gąsienice II pokolenia w sierpniu, w konsekwencji czego wiele drzew pozostaje w stanie bezlistnym. Zaatakowane drzewo chcąc zwiększyć powierzchnie asymilacyjną wypuszcza jesienią pędy wiosenne i powtarza kwitnienie. Osłabione drzewa często przemarzają zimą. Ponadto następuje skrócenie przyrostów pędów, zmniejszenie wielkości owoców lub ich całkowity brak.